MndTalk interjúsorozatunk legújabb részében Varga-Baráth Barbarával, a Shareit Lab és a Bobcats Coding társalapítójával beszélgettünk arról, hogy milyen nehézségekkel kell megküzdeni a nőknek az IT-területén, miért indulnak a pályájuk elején egyenlő lehetőségekkel és fizetéssel a nők, mikor és hogyan nyílik szét mégis ez az olló. Barbara sok pozitív változást lát, de hangsúlyozta, még nagyon az út elején járunk, és sokkal többet kell foglalkozni a probléma gyökerével. Mit tehetünk, hogy támogassuk a nőket a karrierépítésben? Miben és hogyan tud ebben segíteni egy-egy egyesület, társadalmi összefogás?
- A Digitális Érvényesülés Egyesület (azaz a Shareit Lab) Laczkó Kata kezdeményezésére alakult pár évvel ezelőtt. Azzal a célkitűzéssel keresett meg IT területen, vagy azzal szorosan együtt dolgozó vezetőket és szakembereket, hogy több nőt ösztönözzenek az informatikai területen való elhelyezkedésre, azoknak pedig, akik már a szektorban dolgoznak, segítséget nyújtsanak a nehézségekkel való megküzdésben. Így keresett meg engem is, és közösen elindítottuk az egyesületet. Van egy Facebook oldalunk és csoportunk is, a Nők az IT-ban, ami már több mint 2500 tagjával a legnagyobb ilyen témájú hazai csoport. Olyan közösséget szerettünk volna létrehozni, amely biztonságos közeget nyújt mindenkinek, ahol a tagok megoszthatják a tapasztalataikat, kérdezhetnek és segítséget kérhetnek. Igyekszünk holisztikus módon megközelíteni a témát, nem csak szakmai, hanem lelki oldalról is.
- Te mikor és hogyan kerültél kapcsolatba az IT-val? Hogyan indult a karriered?
- Alapvetően én is karrierváltó vagyok, szigorúan véve nem IT szakember, de mindig vonzott ez a terület. Már gyerekkoromban is közel kerültem a témához, mert a bátyám IT szervízt vezetett, és nagyon sokszor segítettem be neki. Bár az egyetemen más szakon tanultam, de a diákmunkáim is valahogy mindig az IT-hoz kötődtek. A nők helyzete az IT-ban akkor vált szerves részévé az életemnek, amikor a Green Foxnál kezdtem dolgozni, ahol már a nulladik ponttól nagyon fontos célkitűzés volt, hogy minél több nőt képezzünk át IT területre. Tudatosan promotáltuk a lehetőséget a nők felé pozitív példákkal, karriertörténetek bemutatásával. Nyitottunk a kisgyermekes anyukák felé is, kialakítottunk egy kifejezetten nekik szóló programot is, így egy olyan niche réteget tudtunk megszólítani, amelynek az elhelyezkedése amúgy is problémás, és nem csupán a nők alulprezentáltsága miatt. Rengeteg cégnek segítettünk, hogy alakítsanak ki részmunkaidős pozíciókat, amelybe a képzéseken végzett kisgyermekes anyukákat tudják felvenni.
- Mi a tapasztalatod, rugalmasak ezen a téren a cégvezetők, és ha megismerik a lehetőségeiket, könnyen nyitnak?
- Vegyes a kép, de szerintem az IT-nak ebben élen kell járnia, hiszen egy olyan szektor, amely folyamatosan erős munkaerőhiánnyal küszködik. Nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy ne nyisson olyan, potenciális munkaerő felé, mint a nők és a kisgyermekes szülők. Ráadásul ez a szektor privilegizált helyzetben van, nagyobb és több forrása van a kísérletezésre.
- A saját karriered során milyen nehézségekkel kellett szembenézned?
- Azon szerencsés kevesek közé tartozom, akiknek viszonylag könnyű útja volt, de természetesen én is szembesültem nehézségekkel: például nekem is sok időmbe telt, hogy komolyan vegyenek, mint vezetőt. Rengetegszer előfordult például, hogy egy megbeszélésen a nálam juniorabb, de férfi kollégámhoz beszéltek, és nem arra figyeltek, amit én mondtam. Többet kellett küzdenem azért, hogy ne csupán egy érdekes beszélgetőpartnert lássanak bennem, hanem potenciális üzleti partnert is. Ez elég általános probléma, és nem csak az IT területén.
- Szerinted mi lehet az oka, hogy ennyire elférfiasodott ez a szakma?
- Ez valóban érdekes kérdés, hiszen az IT eleinte sokkal inkább kutatói szakma volt, így több nőt vonzott. Aztán amikor elkezdett átalakulni egy mérnökiesebb, hands on szakmává, csökkent a nők érdeklődése is a terület iránt, és elkezdték a férfiak dominálni ezt a területet. Így a nők eleve sokkal kevesebben választják ezt a karriert, illetve ha mégis ezen a területen végeznek, kisebb eséllyel döntenek úgy, hogy itt helyezkednek el és építenek karriert.
- Miért választja kevesebb nő ezt a szakmát?
- Számos oka van. Például egy IT céghez bekerülni egyedüli nőként nagyon magányos és elszigetelt harc. Azt látod magad körül, hogy az összes vezető férfi, jól teljesítenek, szépen lépegetnek előre a ranglétrán, de nem, vagy nagyon kevés női példát, sikertörténetet látsz. A következő nehézség a gyermekvállalás, ez jellemzően a másik pont, amikor más terület mellett döntenek a nők – pedig az IT-ban nagyon könnyen megoldható lenne a rugalmas munkavégzés. Itt is a pozitív példák, jó gyakorlatok és a támogató közeg hiánya okozza lemorzsolódást a nők és kifejezetten a kisgyermekes anyák alacsony reprezentáltsága miatt.
- Az utóbbi években azért mintha ez javulni látszana, egyre többen pont a kisgyermekes időszakban döntenek karrierváltás mellett.
- Igen, és ez egy nagyon üdvözlendő trend. Egyre több édesanya dönt a karrierváltás mellett, de ilyenkor is a kisebb belépési küszöböt választják. Az, hogy valaki szoftverfejlesztővé képezze magát, rengeteg időt és energiát igényel, ezt nem mindenki tudja bevállalni. Sokan azonban félelemből sem merik meglépni, mert azt gondolják, hogy nekik nem sikerülne. Ilyenkor választanak a nők például egy IT-support pozíciót, ahova a jó nyelvtudás már elegendő belépő és a szakmai tudást elegendő a munka megkezdése után elsajátítani Természetesen nem baj, ha valaki így dönt, sőt ez egy kifejezetten jó belépő szakma, de én személy szerint bátorítanék mindenkit, hogy ne álljon meg itt. Ez egy komoly első lépcsőfok, ahonnan lehet feljebb lépni. Az IT-t valahogy körüllengi egy misztikus felhő, mintha a mindennapi ember számára megközelíthetetlen terület lenne. Pedig nagyon sokszínű, sok lehetőséget kínáló szektor, amiben nem muszáj mindenkinek programozóvá válnia. Szinte bárki előtt nyitott az út, hogy project manager, product owner, vagy akár UI/UX szakemberré váljon, amelyhez sokkal inkább erős soft skillek kellenek, mint matematikai és logikai készség.
- Mik a legnagyobb küzdelmek egy nő számára az IT-ban?
- A szakmai előrelépés. Magyarországon nagyon kevés a női IT vezető, kevesen vannak senior pozícióban is, és így kevés a példakép, nehéz elhinni, hogy sikerülhet. Ebben a szakmában még mindig férfias szabályok szerint játszunk, így a nők kevésbé tudnak érvényesülni. Sokkal kisebb eséllyel pályáznak meg magasabb pozíciókat. Sokszor küzdenek imposztor szindrómával is: bekerülnek egy férfias közegbe, és úgy érzik, ők nem is igazán jó szakemberek. Látok pozitív változásokat, hiszen a termékfejlesztés már nem egy magányos feladat, sokkal inkább csapatmunka, ahol a női képességek, mint például a kommunikációs készségek és az ügyfélkapcsolatok kezelése több hangsúlyt kapnak. A pályájuk elején így a nők könnyebben tudnak elhelyezkedni.
- Hol nyílik szét mégis az olló, amelynek eredményeképpen azt látjuk, hogy az IT egy férfias szakma?
- Szemléletes példa erre, hogy jellemzően a pályájuk elején a nők és a férfiak még ugyanazt a fizetést kapják. Azonban sajnos a nők kevésbé képviselik a saját érdekeiket, ritkábban és kevesebb fizetésemelést kérnek, magasra értékelik a szakmaiságot, azonban kevésbé tudják reprezentálni magukat. És itt természetesen bejön a képbe az is, hogy a fizetések közötti különbség sokszor maternity gap: a gyermektelen nők és a férfiak között nincsen fizetésbeli különbség, viszont a kisgyermeket nevelők és a gyermektelenek között már észrevehető. Egy édesanya akár évekre is kieshet a szakmájából, sokszor emiatt az interjúkon ki is szűrik, vagy ő maga nem pályáz meg lehetőségeket.
- Látod a fejlődést?
- Abszolút. A diverzitás egy egész szemléletmód, amiben szerencsére az IT sokkal transzparensebb. Látszik az emellett elköteleződött szervezetek munkájának hatása is: egyre több cég vállalati értékében játszik jelentős szerepet a diverzitás. Ugyanakkor ebben a történetben nagyon sok a stakeholder, éppen ezért óriási szükség van a civilszervezetek munkájára, akik már egészen a kezdetektől fogva a diverzitás erősítésén dolgoznak. Természetesen az állami szerepvállalás is elengedhetetlen, hiszen például nem mindegy, hogy a felnövekvő generáció mikortól és mennyi informatikát tanul. Ezeken a területeken is látok pozitív változást, de vannak aggasztó tendenciák is. Sorra érkeznek a tanulmányok, statisztikai adatok, amelyek szerint a product owner, project manager területen javul ugyan a nők aránya, azonban a most meghatározó technológiákban , mint például a Python vagy az AI, nagyon alacsony. Tisztán látszik, hogy vannak területek, amelyekre több figyelmet kell szentelni már most, a folyamat elején, hogy a meghatározó trendekben ne nyíljon szét az olló. Ráadásul a jelenleg tapasztalható pozitív változások, példák eredménye majd csak a jövőben fog látszódni. Jelenleg azonban én úgy látom, hogy még mindig nem foglalkozunk eleget a probléma gyökerével, és ennek az az eredménye, hogy sajnos az IT területén a nők arányát tekintve Magyarország sereghajtó az európai statisztikákban.
- Milyennek látod a nemzetközi helyzetet?
- Mindenhol akadnak nehézségek, de látszik, hogy számos országban már az oktatásban is több nő vesz részt. Fontos szempont az is, hogy az adott ország mennyire fejlett, a gazdaságának mekkora hányadát teszi ki az IT. Ugyanakkor ez egy nagyon nemzetközi szakma, ami azért kicsit elmossa ezeket a különbségeket.
- Mit tanácsolsz azoknak, akik karriert szeretnének váltani, és az IT területen képzelik el a jövőjüket?
- A legfontosabb a támogató közeg, amely átsegíti a nőket a folyamaton. A fokozatosságot is érdemes szem előtt tartani: ne akarjunk rögtön űrhajót építeni, nem kell egyből nagyban gondolkodni. Kezdő lépésként mindenki próbálja ki magát, járjon meetupokra, infóestekre, workshopokra, kóstoljon bele különböző területekbe, mert így könnyebb látni a realitásokat. Ha valaki szakmát választ az IT-n belül, az nem feltétlen egy életre szól, hiszen nagy az átjárhatóság az egyes területek között. Egyszóval azt tanácsolom, hogy térképezd fel a lehetőségeidet, kezdj el dolgozni, és legyél nyitott.
MndTalk interjúsorozatunk legújabb részében Varga-Baráth Barbarával, a Shareit Lab és a Bobcats Coding társalapítójával beszélgettünk arról, hogy milyen nehézségekkel kell megküzdeni a nőknek az IT-területén, miért indulnak a pályájuk elején egyenlő lehetőségekkel és fizetéssel a nők, mikor és hogyan nyílik szét mégis ez az olló. Barbara sok pozitív változást lát, de hangsúlyozta, még nagyon az út elején járunk, és sokkal többet kell foglalkozni a probléma gyökerével. Mit tehetünk, hogy támogassuk a nőket a karrierépítésben? Miben és hogyan tud ebben segíteni egy-egy egyesület, társadalmi összefogás?
- A Digitális Érvényesülés Egyesület (azaz a Shareit Lab) Laczkó Kata kezdeményezésére alakult pár évvel ezelőtt. Azzal a célkitűzéssel keresett meg IT területen, vagy azzal szorosan együtt dolgozó vezetőket és szakembereket, hogy több nőt ösztönözzenek az informatikai területen való elhelyezkedésre, azoknak pedig, akik már a szektorban dolgoznak, segítséget nyújtsanak a nehézségekkel való megküzdésben. Így keresett meg engem is, és közösen elindítottuk az egyesületet. Van egy Facebook oldalunk és csoportunk is, a Nők az IT-ban, ami már több mint 2500 tagjával a legnagyobb ilyen témájú hazai csoport. Olyan közösséget szerettünk volna létrehozni, amely biztonságos közeget nyújt mindenkinek, ahol a tagok megoszthatják a tapasztalataikat, kérdezhetnek és segítséget kérhetnek. Igyekszünk holisztikus módon megközelíteni a témát, nem csak szakmai, hanem lelki oldalról is.
- Te mikor és hogyan kerültél kapcsolatba az IT-val? Hogyan indult a karriered?
- Alapvetően én is karrierváltó vagyok, szigorúan véve nem IT szakember, de mindig vonzott ez a terület. Már gyerekkoromban is közel kerültem a témához, mert a bátyám IT szervízt vezetett, és nagyon sokszor segítettem be neki. Bár az egyetemen más szakon tanultam, de a diákmunkáim is valahogy mindig az IT-hoz kötődtek. A nők helyzete az IT-ban akkor vált szerves részévé az életemnek, amikor a Green Foxnál kezdtem dolgozni, ahol már a nulladik ponttól nagyon fontos célkitűzés volt, hogy minél több nőt képezzünk át IT területre. Tudatosan promotáltuk a lehetőséget a nők felé pozitív példákkal, karriertörténetek bemutatásával. Nyitottunk a kisgyermekes anyukák felé is, kialakítottunk egy kifejezetten nekik szóló programot is, így egy olyan niche réteget tudtunk megszólítani, amelynek az elhelyezkedése amúgy is problémás, és nem csupán a nők alulprezentáltsága miatt. Rengeteg cégnek segítettünk, hogy alakítsanak ki részmunkaidős pozíciókat, amelybe a képzéseken végzett kisgyermekes anyukákat tudják felvenni.
- Mi a tapasztalatod, rugalmasak ezen a téren a cégvezetők, és ha megismerik a lehetőségeiket, könnyen nyitnak?
- Vegyes a kép, de szerintem az IT-nak ebben élen kell járnia, hiszen egy olyan szektor, amely folyamatosan erős munkaerőhiánnyal küszködik. Nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy ne nyisson olyan, potenciális munkaerő felé, mint a nők és a kisgyermekes szülők. Ráadásul ez a szektor privilegizált helyzetben van, nagyobb és több forrása van a kísérletezésre.
- A saját karriered során milyen nehézségekkel kellett szembenézned?
- Azon szerencsés kevesek közé tartozom, akiknek viszonylag könnyű útja volt, de természetesen én is szembesültem nehézségekkel: például nekem is sok időmbe telt, hogy komolyan vegyenek, mint vezetőt. Rengetegszer előfordult például, hogy egy megbeszélésen a nálam juniorabb, de férfi kollégámhoz beszéltek, és nem arra figyeltek, amit én mondtam. Többet kellett küzdenem azért, hogy ne csupán egy érdekes beszélgetőpartnert lássanak bennem, hanem potenciális üzleti partnert is. Ez elég általános probléma, és nem csak az IT területén.
- Szerinted mi lehet az oka, hogy ennyire elférfiasodott ez a szakma?
- Ez valóban érdekes kérdés, hiszen az IT eleinte sokkal inkább kutatói szakma volt, így több nőt vonzott. Aztán amikor elkezdett átalakulni egy mérnökiesebb, hands on szakmává, csökkent a nők érdeklődése is a terület iránt, és elkezdték a férfiak dominálni ezt a területet. Így a nők eleve sokkal kevesebben választják ezt a karriert, illetve ha mégis ezen a területen végeznek, kisebb eséllyel döntenek úgy, hogy itt helyezkednek el és építenek karriert.
- Miért választja kevesebb nő ezt a szakmát?
- Számos oka van. Például egy IT céghez bekerülni egyedüli nőként nagyon magányos és elszigetelt harc. Azt látod magad körül, hogy az összes vezető férfi, jól teljesítenek, szépen lépegetnek előre a ranglétrán, de nem, vagy nagyon kevés női példát, sikertörténetet látsz. A következő nehézség a gyermekvállalás, ez jellemzően a másik pont, amikor más terület mellett döntenek a nők – pedig az IT-ban nagyon könnyen megoldható lenne a rugalmas munkavégzés. Itt is a pozitív példák, jó gyakorlatok és a támogató közeg hiánya okozza lemorzsolódást a nők és kifejezetten a kisgyermekes anyák alacsony reprezentáltsága miatt.
- Az utóbbi években azért mintha ez javulni látszana, egyre többen pont a kisgyermekes időszakban döntenek karrierváltás mellett.
- Igen, és ez egy nagyon üdvözlendő trend. Egyre több édesanya dönt a karrierváltás mellett, de ilyenkor is a kisebb belépési küszöböt választják. Az, hogy valaki szoftverfejlesztővé képezze magát, rengeteg időt és energiát igényel, ezt nem mindenki tudja bevállalni. Sokan azonban félelemből sem merik meglépni, mert azt gondolják, hogy nekik nem sikerülne. Ilyenkor választanak a nők például egy IT-support pozíciót, ahova a jó nyelvtudás már elegendő belépő és a szakmai tudást elegendő a munka megkezdése után elsajátítani Természetesen nem baj, ha valaki így dönt, sőt ez egy kifejezetten jó belépő szakma, de én személy szerint bátorítanék mindenkit, hogy ne álljon meg itt. Ez egy komoly első lépcsőfok, ahonnan lehet feljebb lépni. Az IT-t valahogy körüllengi egy misztikus felhő, mintha a mindennapi ember számára megközelíthetetlen terület lenne. Pedig nagyon sokszínű, sok lehetőséget kínáló szektor, amiben nem muszáj mindenkinek programozóvá válnia. Szinte bárki előtt nyitott az út, hogy project manager, product owner, vagy akár UI/UX szakemberré váljon, amelyhez sokkal inkább erős soft skillek kellenek, mint matematikai és logikai készség.
- Mik a legnagyobb küzdelmek egy nő számára az IT-ban?
- A szakmai előrelépés. Magyarországon nagyon kevés a női IT vezető, kevesen vannak senior pozícióban is, és így kevés a példakép, nehéz elhinni, hogy sikerülhet. Ebben a szakmában még mindig férfias szabályok szerint játszunk, így a nők kevésbé tudnak érvényesülni. Sokkal kisebb eséllyel pályáznak meg magasabb pozíciókat. Sokszor küzdenek imposztor szindrómával is: bekerülnek egy férfias közegbe, és úgy érzik, ők nem is igazán jó szakemberek. Látok pozitív változásokat, hiszen a termékfejlesztés már nem egy magányos feladat, sokkal inkább csapatmunka, ahol a női képességek, mint például a kommunikációs készségek és az ügyfélkapcsolatok kezelése több hangsúlyt kapnak. A pályájuk elején így a nők könnyebben tudnak elhelyezkedni.
- Hol nyílik szét mégis az olló, amelynek eredményeképpen azt látjuk, hogy az IT egy férfias szakma?
- Szemléletes példa erre, hogy jellemzően a pályájuk elején a nők és a férfiak még ugyanazt a fizetést kapják. Azonban sajnos a nők kevésbé képviselik a saját érdekeiket, ritkábban és kevesebb fizetésemelést kérnek, magasra értékelik a szakmaiságot, azonban kevésbé tudják reprezentálni magukat. És itt természetesen bejön a képbe az is, hogy a fizetések közötti különbség sokszor maternity gap: a gyermektelen nők és a férfiak között nincsen fizetésbeli különbség, viszont a kisgyermeket nevelők és a gyermektelenek között már észrevehető. Egy édesanya akár évekre is kieshet a szakmájából, sokszor emiatt az interjúkon ki is szűrik, vagy ő maga nem pályáz meg lehetőségeket.
- Látod a fejlődést?
- Abszolút. A diverzitás egy egész szemléletmód, amiben szerencsére az IT sokkal transzparensebb. Látszik az emellett elköteleződött szervezetek munkájának hatása is: egyre több cég vállalati értékében játszik jelentős szerepet a diverzitás. Ugyanakkor ebben a történetben nagyon sok a stakeholder, éppen ezért óriási szükség van a civilszervezetek munkájára, akik már egészen a kezdetektől fogva a diverzitás erősítésén dolgoznak. Természetesen az állami szerepvállalás is elengedhetetlen, hiszen például nem mindegy, hogy a felnövekvő generáció mikortól és mennyi informatikát tanul. Ezeken a területeken is látok pozitív változást, de vannak aggasztó tendenciák is. Sorra érkeznek a tanulmányok, statisztikai adatok, amelyek szerint a product owner, project manager területen javul ugyan a nők aránya, azonban a most meghatározó technológiákban , mint például a Python vagy az AI, nagyon alacsony. Tisztán látszik, hogy vannak területek, amelyekre több figyelmet kell szentelni már most, a folyamat elején, hogy a meghatározó trendekben ne nyíljon szét az olló. Ráadásul a jelenleg tapasztalható pozitív változások, példák eredménye majd csak a jövőben fog látszódni. Jelenleg azonban én úgy látom, hogy még mindig nem foglalkozunk eleget a probléma gyökerével, és ennek az az eredménye, hogy sajnos az IT területén a nők arányát tekintve Magyarország sereghajtó az európai statisztikákban.
- Milyennek látod a nemzetközi helyzetet?
- Mindenhol akadnak nehézségek, de látszik, hogy számos országban már az oktatásban is több nő vesz részt. Fontos szempont az is, hogy az adott ország mennyire fejlett, a gazdaságának mekkora hányadát teszi ki az IT. Ugyanakkor ez egy nagyon nemzetközi szakma, ami azért kicsit elmossa ezeket a különbségeket.
- Mit tanácsolsz azoknak, akik karriert szeretnének váltani, és az IT területen képzelik el a jövőjüket?
- A legfontosabb a támogató közeg, amely átsegíti a nőket a folyamaton. A fokozatosságot is érdemes szem előtt tartani: ne akarjunk rögtön űrhajót építeni, nem kell egyből nagyban gondolkodni. Kezdő lépésként mindenki próbálja ki magát, járjon meetupokra, infóestekre, workshopokra, kóstoljon bele különböző területekbe, mert így könnyebb látni a realitásokat. Ha valaki szakmát választ az IT-n belül, az nem feltétlen egy életre szól, hiszen nagy az átjárhatóság az egyes területek között. Egyszóval azt tanácsolom, hogy térképezd fel a lehetőségeidet, kezdj el dolgozni, és legyél nyitott.
MndTalk interjúsorozatunk legújabb részében Varga-Baráth Barbarával, a Shareit Lab és a Bobcats Coding társalapítójával beszélgettünk arról, hogy milyen nehézségekkel kell megküzdeni a nőknek az IT-területén, miért indulnak a pályájuk elején egyenlő lehetőségekkel és fizetéssel a nők, mikor és hogyan nyílik szét mégis ez az olló. Barbara sok pozitív változást lát, de hangsúlyozta, még nagyon az út elején járunk, és sokkal többet kell foglalkozni a probléma gyökerével. Mit tehetünk, hogy támogassuk a nőket a karrierépítésben? Miben és hogyan tud ebben segíteni egy-egy egyesület, társadalmi összefogás?
- A Digitális Érvényesülés Egyesület (azaz a Shareit Lab) Laczkó Kata kezdeményezésére alakult pár évvel ezelőtt. Azzal a célkitűzéssel keresett meg IT területen, vagy azzal szorosan együtt dolgozó vezetőket és szakembereket, hogy több nőt ösztönözzenek az informatikai területen való elhelyezkedésre, azoknak pedig, akik már a szektorban dolgoznak, segítséget nyújtsanak a nehézségekkel való megküzdésben. Így keresett meg engem is, és közösen elindítottuk az egyesületet. Van egy Facebook oldalunk és csoportunk is, a Nők az IT-ban, ami már több mint 2500 tagjával a legnagyobb ilyen témájú hazai csoport. Olyan közösséget szerettünk volna létrehozni, amely biztonságos közeget nyújt mindenkinek, ahol a tagok megoszthatják a tapasztalataikat, kérdezhetnek és segítséget kérhetnek. Igyekszünk holisztikus módon megközelíteni a témát, nem csak szakmai, hanem lelki oldalról is.
- Te mikor és hogyan kerültél kapcsolatba az IT-val? Hogyan indult a karriered?
- Alapvetően én is karrierváltó vagyok, szigorúan véve nem IT szakember, de mindig vonzott ez a terület. Már gyerekkoromban is közel kerültem a témához, mert a bátyám IT szervízt vezetett, és nagyon sokszor segítettem be neki. Bár az egyetemen más szakon tanultam, de a diákmunkáim is valahogy mindig az IT-hoz kötődtek. A nők helyzete az IT-ban akkor vált szerves részévé az életemnek, amikor a Green Foxnál kezdtem dolgozni, ahol már a nulladik ponttól nagyon fontos célkitűzés volt, hogy minél több nőt képezzünk át IT területre. Tudatosan promotáltuk a lehetőséget a nők felé pozitív példákkal, karriertörténetek bemutatásával. Nyitottunk a kisgyermekes anyukák felé is, kialakítottunk egy kifejezetten nekik szóló programot is, így egy olyan niche réteget tudtunk megszólítani, amelynek az elhelyezkedése amúgy is problémás, és nem csupán a nők alulprezentáltsága miatt. Rengeteg cégnek segítettünk, hogy alakítsanak ki részmunkaidős pozíciókat, amelybe a képzéseken végzett kisgyermekes anyukákat tudják felvenni.
- Mi a tapasztalatod, rugalmasak ezen a téren a cégvezetők, és ha megismerik a lehetőségeiket, könnyen nyitnak?
- Vegyes a kép, de szerintem az IT-nak ebben élen kell járnia, hiszen egy olyan szektor, amely folyamatosan erős munkaerőhiánnyal küszködik. Nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy ne nyisson olyan, potenciális munkaerő felé, mint a nők és a kisgyermekes szülők. Ráadásul ez a szektor privilegizált helyzetben van, nagyobb és több forrása van a kísérletezésre.
- A saját karriered során milyen nehézségekkel kellett szembenézned?
- Azon szerencsés kevesek közé tartozom, akiknek viszonylag könnyű útja volt, de természetesen én is szembesültem nehézségekkel: például nekem is sok időmbe telt, hogy komolyan vegyenek, mint vezetőt. Rengetegszer előfordult például, hogy egy megbeszélésen a nálam juniorabb, de férfi kollégámhoz beszéltek, és nem arra figyeltek, amit én mondtam. Többet kellett küzdenem azért, hogy ne csupán egy érdekes beszélgetőpartnert lássanak bennem, hanem potenciális üzleti partnert is. Ez elég általános probléma, és nem csak az IT területén.
- Szerinted mi lehet az oka, hogy ennyire elférfiasodott ez a szakma?
- Ez valóban érdekes kérdés, hiszen az IT eleinte sokkal inkább kutatói szakma volt, így több nőt vonzott. Aztán amikor elkezdett átalakulni egy mérnökiesebb, hands on szakmává, csökkent a nők érdeklődése is a terület iránt, és elkezdték a férfiak dominálni ezt a területet. Így a nők eleve sokkal kevesebben választják ezt a karriert, illetve ha mégis ezen a területen végeznek, kisebb eséllyel döntenek úgy, hogy itt helyezkednek el és építenek karriert.
- Miért választja kevesebb nő ezt a szakmát?
- Számos oka van. Például egy IT céghez bekerülni egyedüli nőként nagyon magányos és elszigetelt harc. Azt látod magad körül, hogy az összes vezető férfi, jól teljesítenek, szépen lépegetnek előre a ranglétrán, de nem, vagy nagyon kevés női példát, sikertörténetet látsz. A következő nehézség a gyermekvállalás, ez jellemzően a másik pont, amikor más terület mellett döntenek a nők – pedig az IT-ban nagyon könnyen megoldható lenne a rugalmas munkavégzés. Itt is a pozitív példák, jó gyakorlatok és a támogató közeg hiánya okozza lemorzsolódást a nők és kifejezetten a kisgyermekes anyák alacsony reprezentáltsága miatt.
- Az utóbbi években azért mintha ez javulni látszana, egyre többen pont a kisgyermekes időszakban döntenek karrierváltás mellett.
- Igen, és ez egy nagyon üdvözlendő trend. Egyre több édesanya dönt a karrierváltás mellett, de ilyenkor is a kisebb belépési küszöböt választják. Az, hogy valaki szoftverfejlesztővé képezze magát, rengeteg időt és energiát igényel, ezt nem mindenki tudja bevállalni. Sokan azonban félelemből sem merik meglépni, mert azt gondolják, hogy nekik nem sikerülne. Ilyenkor választanak a nők például egy IT-support pozíciót, ahova a jó nyelvtudás már elegendő belépő és a szakmai tudást elegendő a munka megkezdése után elsajátítani Természetesen nem baj, ha valaki így dönt, sőt ez egy kifejezetten jó belépő szakma, de én személy szerint bátorítanék mindenkit, hogy ne álljon meg itt. Ez egy komoly első lépcsőfok, ahonnan lehet feljebb lépni. Az IT-t valahogy körüllengi egy misztikus felhő, mintha a mindennapi ember számára megközelíthetetlen terület lenne. Pedig nagyon sokszínű, sok lehetőséget kínáló szektor, amiben nem muszáj mindenkinek programozóvá válnia. Szinte bárki előtt nyitott az út, hogy project manager, product owner, vagy akár UI/UX szakemberré váljon, amelyhez sokkal inkább erős soft skillek kellenek, mint matematikai és logikai készség.
- Mik a legnagyobb küzdelmek egy nő számára az IT-ban?
- A szakmai előrelépés. Magyarországon nagyon kevés a női IT vezető, kevesen vannak senior pozícióban is, és így kevés a példakép, nehéz elhinni, hogy sikerülhet. Ebben a szakmában még mindig férfias szabályok szerint játszunk, így a nők kevésbé tudnak érvényesülni. Sokkal kisebb eséllyel pályáznak meg magasabb pozíciókat. Sokszor küzdenek imposztor szindrómával is: bekerülnek egy férfias közegbe, és úgy érzik, ők nem is igazán jó szakemberek. Látok pozitív változásokat, hiszen a termékfejlesztés már nem egy magányos feladat, sokkal inkább csapatmunka, ahol a női képességek, mint például a kommunikációs készségek és az ügyfélkapcsolatok kezelése több hangsúlyt kapnak. A pályájuk elején így a nők könnyebben tudnak elhelyezkedni.
- Hol nyílik szét mégis az olló, amelynek eredményeképpen azt látjuk, hogy az IT egy férfias szakma?
- Szemléletes példa erre, hogy jellemzően a pályájuk elején a nők és a férfiak még ugyanazt a fizetést kapják. Azonban sajnos a nők kevésbé képviselik a saját érdekeiket, ritkábban és kevesebb fizetésemelést kérnek, magasra értékelik a szakmaiságot, azonban kevésbé tudják reprezentálni magukat. És itt természetesen bejön a képbe az is, hogy a fizetések közötti különbség sokszor maternity gap: a gyermektelen nők és a férfiak között nincsen fizetésbeli különbség, viszont a kisgyermeket nevelők és a gyermektelenek között már észrevehető. Egy édesanya akár évekre is kieshet a szakmájából, sokszor emiatt az interjúkon ki is szűrik, vagy ő maga nem pályáz meg lehetőségeket.
- Látod a fejlődést?
- Abszolút. A diverzitás egy egész szemléletmód, amiben szerencsére az IT sokkal transzparensebb. Látszik az emellett elköteleződött szervezetek munkájának hatása is: egyre több cég vállalati értékében játszik jelentős szerepet a diverzitás. Ugyanakkor ebben a történetben nagyon sok a stakeholder, éppen ezért óriási szükség van a civilszervezetek munkájára, akik már egészen a kezdetektől fogva a diverzitás erősítésén dolgoznak. Természetesen az állami szerepvállalás is elengedhetetlen, hiszen például nem mindegy, hogy a felnövekvő generáció mikortól és mennyi informatikát tanul. Ezeken a területeken is látok pozitív változást, de vannak aggasztó tendenciák is. Sorra érkeznek a tanulmányok, statisztikai adatok, amelyek szerint a product owner, project manager területen javul ugyan a nők aránya, azonban a most meghatározó technológiákban , mint például a Python vagy az AI, nagyon alacsony. Tisztán látszik, hogy vannak területek, amelyekre több figyelmet kell szentelni már most, a folyamat elején, hogy a meghatározó trendekben ne nyíljon szét az olló. Ráadásul a jelenleg tapasztalható pozitív változások, példák eredménye majd csak a jövőben fog látszódni. Jelenleg azonban én úgy látom, hogy még mindig nem foglalkozunk eleget a probléma gyökerével, és ennek az az eredménye, hogy sajnos az IT területén a nők arányát tekintve Magyarország sereghajtó az európai statisztikákban.
- Milyennek látod a nemzetközi helyzetet?
- Mindenhol akadnak nehézségek, de látszik, hogy számos országban már az oktatásban is több nő vesz részt. Fontos szempont az is, hogy az adott ország mennyire fejlett, a gazdaságának mekkora hányadát teszi ki az IT. Ugyanakkor ez egy nagyon nemzetközi szakma, ami azért kicsit elmossa ezeket a különbségeket.
- Mit tanácsolsz azoknak, akik karriert szeretnének váltani, és az IT területen képzelik el a jövőjüket?
- A legfontosabb a támogató közeg, amely átsegíti a nőket a folyamaton. A fokozatosságot is érdemes szem előtt tartani: ne akarjunk rögtön űrhajót építeni, nem kell egyből nagyban gondolkodni. Kezdő lépésként mindenki próbálja ki magát, járjon meetupokra, infóestekre, workshopokra, kóstoljon bele különböző területekbe, mert így könnyebb látni a realitásokat. Ha valaki szakmát választ az IT-n belül, az nem feltétlen egy életre szól, hiszen nagy az átjárhatóság az egyes területek között. Egyszóval azt tanácsolom, hogy térképezd fel a lehetőségeidet, kezdj el dolgozni, és legyél nyitott.
MndTalk interjúsorozatunk legújabb részében Varga-Baráth Barbarával, a Shareit Lab és a Bobcats Coding társalapítójával beszélgettünk arról, hogy milyen nehézségekkel kell megküzdeni a nőknek az IT-területén, miért indulnak a pályájuk elején egyenlő lehetőségekkel és fizetéssel a nők, mikor és hogyan nyílik szét mégis ez az olló. Barbara sok pozitív változást lát, de hangsúlyozta, még nagyon az út elején járunk, és sokkal többet kell foglalkozni a probléma gyökerével. Mit tehetünk, hogy támogassuk a nőket a karrierépítésben? Miben és hogyan tud ebben segíteni egy-egy egyesület, társadalmi összefogás?
- A Digitális Érvényesülés Egyesület (azaz a Shareit Lab) Laczkó Kata kezdeményezésére alakult pár évvel ezelőtt. Azzal a célkitűzéssel keresett meg IT területen, vagy azzal szorosan együtt dolgozó vezetőket és szakembereket, hogy több nőt ösztönözzenek az informatikai területen való elhelyezkedésre, azoknak pedig, akik már a szektorban dolgoznak, segítséget nyújtsanak a nehézségekkel való megküzdésben. Így keresett meg engem is, és közösen elindítottuk az egyesületet. Van egy Facebook oldalunk és csoportunk is, a Nők az IT-ban, ami már több mint 2500 tagjával a legnagyobb ilyen témájú hazai csoport. Olyan közösséget szerettünk volna létrehozni, amely biztonságos közeget nyújt mindenkinek, ahol a tagok megoszthatják a tapasztalataikat, kérdezhetnek és segítséget kérhetnek. Igyekszünk holisztikus módon megközelíteni a témát, nem csak szakmai, hanem lelki oldalról is.
- Te mikor és hogyan kerültél kapcsolatba az IT-val? Hogyan indult a karriered?
- Alapvetően én is karrierváltó vagyok, szigorúan véve nem IT szakember, de mindig vonzott ez a terület. Már gyerekkoromban is közel kerültem a témához, mert a bátyám IT szervízt vezetett, és nagyon sokszor segítettem be neki. Bár az egyetemen más szakon tanultam, de a diákmunkáim is valahogy mindig az IT-hoz kötődtek. A nők helyzete az IT-ban akkor vált szerves részévé az életemnek, amikor a Green Foxnál kezdtem dolgozni, ahol már a nulladik ponttól nagyon fontos célkitűzés volt, hogy minél több nőt képezzünk át IT területre. Tudatosan promotáltuk a lehetőséget a nők felé pozitív példákkal, karriertörténetek bemutatásával. Nyitottunk a kisgyermekes anyukák felé is, kialakítottunk egy kifejezetten nekik szóló programot is, így egy olyan niche réteget tudtunk megszólítani, amelynek az elhelyezkedése amúgy is problémás, és nem csupán a nők alulprezentáltsága miatt. Rengeteg cégnek segítettünk, hogy alakítsanak ki részmunkaidős pozíciókat, amelybe a képzéseken végzett kisgyermekes anyukákat tudják felvenni.
- Mi a tapasztalatod, rugalmasak ezen a téren a cégvezetők, és ha megismerik a lehetőségeiket, könnyen nyitnak?
- Vegyes a kép, de szerintem az IT-nak ebben élen kell járnia, hiszen egy olyan szektor, amely folyamatosan erős munkaerőhiánnyal küszködik. Nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy ne nyisson olyan, potenciális munkaerő felé, mint a nők és a kisgyermekes szülők. Ráadásul ez a szektor privilegizált helyzetben van, nagyobb és több forrása van a kísérletezésre.
- A saját karriered során milyen nehézségekkel kellett szembenézned?
- Azon szerencsés kevesek közé tartozom, akiknek viszonylag könnyű útja volt, de természetesen én is szembesültem nehézségekkel: például nekem is sok időmbe telt, hogy komolyan vegyenek, mint vezetőt. Rengetegszer előfordult például, hogy egy megbeszélésen a nálam juniorabb, de férfi kollégámhoz beszéltek, és nem arra figyeltek, amit én mondtam. Többet kellett küzdenem azért, hogy ne csupán egy érdekes beszélgetőpartnert lássanak bennem, hanem potenciális üzleti partnert is. Ez elég általános probléma, és nem csak az IT területén.
- Szerinted mi lehet az oka, hogy ennyire elférfiasodott ez a szakma?
- Ez valóban érdekes kérdés, hiszen az IT eleinte sokkal inkább kutatói szakma volt, így több nőt vonzott. Aztán amikor elkezdett átalakulni egy mérnökiesebb, hands on szakmává, csökkent a nők érdeklődése is a terület iránt, és elkezdték a férfiak dominálni ezt a területet. Így a nők eleve sokkal kevesebben választják ezt a karriert, illetve ha mégis ezen a területen végeznek, kisebb eséllyel döntenek úgy, hogy itt helyezkednek el és építenek karriert.
- Miért választja kevesebb nő ezt a szakmát?
- Számos oka van. Például egy IT céghez bekerülni egyedüli nőként nagyon magányos és elszigetelt harc. Azt látod magad körül, hogy az összes vezető férfi, jól teljesítenek, szépen lépegetnek előre a ranglétrán, de nem, vagy nagyon kevés női példát, sikertörténetet látsz. A következő nehézség a gyermekvállalás, ez jellemzően a másik pont, amikor más terület mellett döntenek a nők – pedig az IT-ban nagyon könnyen megoldható lenne a rugalmas munkavégzés. Itt is a pozitív példák, jó gyakorlatok és a támogató közeg hiánya okozza lemorzsolódást a nők és kifejezetten a kisgyermekes anyák alacsony reprezentáltsága miatt.
- Az utóbbi években azért mintha ez javulni látszana, egyre többen pont a kisgyermekes időszakban döntenek karrierváltás mellett.
- Igen, és ez egy nagyon üdvözlendő trend. Egyre több édesanya dönt a karrierváltás mellett, de ilyenkor is a kisebb belépési küszöböt választják. Az, hogy valaki szoftverfejlesztővé képezze magát, rengeteg időt és energiát igényel, ezt nem mindenki tudja bevállalni. Sokan azonban félelemből sem merik meglépni, mert azt gondolják, hogy nekik nem sikerülne. Ilyenkor választanak a nők például egy IT-support pozíciót, ahova a jó nyelvtudás már elegendő belépő és a szakmai tudást elegendő a munka megkezdése után elsajátítani Természetesen nem baj, ha valaki így dönt, sőt ez egy kifejezetten jó belépő szakma, de én személy szerint bátorítanék mindenkit, hogy ne álljon meg itt. Ez egy komoly első lépcsőfok, ahonnan lehet feljebb lépni. Az IT-t valahogy körüllengi egy misztikus felhő, mintha a mindennapi ember számára megközelíthetetlen terület lenne. Pedig nagyon sokszínű, sok lehetőséget kínáló szektor, amiben nem muszáj mindenkinek programozóvá válnia. Szinte bárki előtt nyitott az út, hogy project manager, product owner, vagy akár UI/UX szakemberré váljon, amelyhez sokkal inkább erős soft skillek kellenek, mint matematikai és logikai készség.
- Mik a legnagyobb küzdelmek egy nő számára az IT-ban?
- A szakmai előrelépés. Magyarországon nagyon kevés a női IT vezető, kevesen vannak senior pozícióban is, és így kevés a példakép, nehéz elhinni, hogy sikerülhet. Ebben a szakmában még mindig férfias szabályok szerint játszunk, így a nők kevésbé tudnak érvényesülni. Sokkal kisebb eséllyel pályáznak meg magasabb pozíciókat. Sokszor küzdenek imposztor szindrómával is: bekerülnek egy férfias közegbe, és úgy érzik, ők nem is igazán jó szakemberek. Látok pozitív változásokat, hiszen a termékfejlesztés már nem egy magányos feladat, sokkal inkább csapatmunka, ahol a női képességek, mint például a kommunikációs készségek és az ügyfélkapcsolatok kezelése több hangsúlyt kapnak. A pályájuk elején így a nők könnyebben tudnak elhelyezkedni.
- Hol nyílik szét mégis az olló, amelynek eredményeképpen azt látjuk, hogy az IT egy férfias szakma?
- Szemléletes példa erre, hogy jellemzően a pályájuk elején a nők és a férfiak még ugyanazt a fizetést kapják. Azonban sajnos a nők kevésbé képviselik a saját érdekeiket, ritkábban és kevesebb fizetésemelést kérnek, magasra értékelik a szakmaiságot, azonban kevésbé tudják reprezentálni magukat. És itt természetesen bejön a képbe az is, hogy a fizetések közötti különbség sokszor maternity gap: a gyermektelen nők és a férfiak között nincsen fizetésbeli különbség, viszont a kisgyermeket nevelők és a gyermektelenek között már észrevehető. Egy édesanya akár évekre is kieshet a szakmájából, sokszor emiatt az interjúkon ki is szűrik, vagy ő maga nem pályáz meg lehetőségeket.
- Látod a fejlődést?
- Abszolút. A diverzitás egy egész szemléletmód, amiben szerencsére az IT sokkal transzparensebb. Látszik az emellett elköteleződött szervezetek munkájának hatása is: egyre több cég vállalati értékében játszik jelentős szerepet a diverzitás. Ugyanakkor ebben a történetben nagyon sok a stakeholder, éppen ezért óriási szükség van a civilszervezetek munkájára, akik már egészen a kezdetektől fogva a diverzitás erősítésén dolgoznak. Természetesen az állami szerepvállalás is elengedhetetlen, hiszen például nem mindegy, hogy a felnövekvő generáció mikortól és mennyi informatikát tanul. Ezeken a területeken is látok pozitív változást, de vannak aggasztó tendenciák is. Sorra érkeznek a tanulmányok, statisztikai adatok, amelyek szerint a product owner, project manager területen javul ugyan a nők aránya, azonban a most meghatározó technológiákban , mint például a Python vagy az AI, nagyon alacsony. Tisztán látszik, hogy vannak területek, amelyekre több figyelmet kell szentelni már most, a folyamat elején, hogy a meghatározó trendekben ne nyíljon szét az olló. Ráadásul a jelenleg tapasztalható pozitív változások, példák eredménye majd csak a jövőben fog látszódni. Jelenleg azonban én úgy látom, hogy még mindig nem foglalkozunk eleget a probléma gyökerével, és ennek az az eredménye, hogy sajnos az IT területén a nők arányát tekintve Magyarország sereghajtó az európai statisztikákban.
- Milyennek látod a nemzetközi helyzetet?
- Mindenhol akadnak nehézségek, de látszik, hogy számos országban már az oktatásban is több nő vesz részt. Fontos szempont az is, hogy az adott ország mennyire fejlett, a gazdaságának mekkora hányadát teszi ki az IT. Ugyanakkor ez egy nagyon nemzetközi szakma, ami azért kicsit elmossa ezeket a különbségeket.
- Mit tanácsolsz azoknak, akik karriert szeretnének váltani, és az IT területen képzelik el a jövőjüket?
- A legfontosabb a támogató közeg, amely átsegíti a nőket a folyamaton. A fokozatosságot is érdemes szem előtt tartani: ne akarjunk rögtön űrhajót építeni, nem kell egyből nagyban gondolkodni. Kezdő lépésként mindenki próbálja ki magát, járjon meetupokra, infóestekre, workshopokra, kóstoljon bele különböző területekbe, mert így könnyebb látni a realitásokat. Ha valaki szakmát választ az IT-n belül, az nem feltétlen egy életre szól, hiszen nagy az átjárhatóság az egyes területek között. Egyszóval azt tanácsolom, hogy térképezd fel a lehetőségeidet, kezdj el dolgozni, és legyél nyitott.